Doğa Yürüyüşü (Trekking)

Sağlıklı yaşam için, siz de doğada bir adım atın.

        Yerleşim yerlerinin uzağında tamamen  doğa koşullarında bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı yapılan genelde hafif tempolu sportif yürüyüşlere doğa yürüyüşü adı verilir. Trekking, İngilizce trek kelimesi ve -ing ekinden üretilmiş İngilizce bir kelimedir. Türkçe’de kullanımı yaygın olmakla beraber, bu kelime yerine doğa yürüyüşü kavramı da kullanılır.

        Trekking her mevsimde yapılabilir; ancak hava ve ortam şartlarına, uzunluğuna ve zorluk derecesine göre gerekli hazırlıklar yapılmalıdır. Trekking parkurları birkaç saat sürebileceği gibi birkaç hafta hatta ay da sürebilir.

        Trekking;

         Bir günden fazla süreleri kapsayan içinde gece açık arazide konaklama ve başkaca yardımcı lojistik destek unsurları da olan sportif etkinliklerdir.

        Hiking ise ;

       Günü birlik doğa yürüyüşlerinin İngilizce karşılığıdır. Doğanın dinginliğini ve muhteşem düzenini gözlemleyen ve kendi kendine yeterliliğini kavrayabilen insanın, ruh dünyasındaki yeni açılımlar ve onu etkileyen pozitif değişim doğa gezileri ya da doğa yürüyüşlerine duyulan ilgiyi de artırmaktadır.

        Doğa yürüyüşleri;

        İnsana doğayı ve kendi sınırlarını keşfettiren tanıtan ve öğreten bir uygulama alanıdır. Doğa yürüyüşleri özel bir yetenek gerektirmez. Yediden yetmişe sağlıklı olan herkes yapabilir; insanın sağlığını korumak kendine olan güvenini kaybetmemek doğaya olan sevgisini artırmak için uzun seneler zevkle yapabileceği tek spor türüdür. Araştırmalar düzenli tempolu ve devamlı bir yürüyüş aktivitesinin  insan sağlığı açısından fizyolojik ve psikolojik etkilerinin yüksek olduğunu  göstermektedir. Ortalama 1 saatlik bir doğa yürüyüşü 500 kalori yaktırmaktadır. Kasları güçlendirir ve endorfin miktarını çoğaltıp stresin azalmasını sağlar. Sağlıklı bir yaşam için sizde doğada bir adım atın…

Yürüyüş Zorluk Dereceleri

 •         Zorluk Derecesi Kolay (*) : Yürüyüş eğimi azdır. Yükselme yani çıkış çok az yapılmaktadır. Çıkışlar 100 mt.yi geçmez. Patikalar geniştir. Toplam yürüyüş süresi 2 saati geçmez. Yürüyüşlere yeni başlayanlar ve sağlık problemleri olmayan herkes katılabilir. Araçlar yanımızda bizi takip eder.
 •         Zorluk Derecesi Orta (**) : Yürüyüş eğimi artık artmaktadır. 500-700 mt.yi geçmeyen çıkışlar içerir. Daha dar patikalardan, bazı yerlerde patikalar yoktur, bazen sık ormanlık alanlardan daha zorlu bölgelerden geçmek gerekebilir. Islak geçişlerde yoğunlaşmaktadır. Toplam yürüyüş süresi 5 saati geçmez. Yürüyüşler kondisyonu iyi olan ve yürüyüş deneyimi de olan herkese uygundur.
 •         Zorluk Derecesi Zor (***) : Yürüyüş eğimi artık zorlu ve fazladır. Çıkışlar 1000 mt.yi de geçmeye başlar. Sert yapılı, taşlık, kayalık ve patikasız alanlardan gidilmektedir. Ormanlık alanları oldukça zorludur. Islak geçişler de mevcuttur. Rehberin oldukça deneyimli olması gerekir. Toplam yürüyüş süresi 6-8 saati bulmaktadır. Teknik çıkışlar içermemesine rağmen bu zorluk derecesi yüksek yürüyüş sportif, tecrübeli ve kondisyonu iyi deneyimli yürüyüşçüler için uygundur.
 •         Zorluk Derecesi Çok Zor (****): Bol eğimli, çıkışları ve inişleri fazla olan, çıkışları 1500 mt. yi bulabilen, uzun süreli rota takibi gerektiren. Zorlu arazi şartlarında ilerlenen yürüyüşlerdir. Gerektiğinde konaklama yani kamp yapılabilmektedir. Yürüyüş süresi 8 saat ve üzeri olmaktadır. Deneyim, dikkat, kondisyon, bilgi ve disiplin gerektirir.

Sorunsuz Bir Yürüyüş Olması İçin Tavsiyeler

 • Eğer devamlı kullandığınız ilaçlarınız varsa mutlaka yanınızda getiriniz ve herhangi bir rahatsızlığınız varsa size rehberlik edecek ekibimize mutlaka bildiriniz. Sağlığınız bizim için önemlidir.
 •  Seçtiğiniz ayakabı bileklerinizi sarmalı tabanı sert olmalı ve yumuşak kaygan zeminlerde kaymamalıdır.
 • Yanınızda YAĞMURLUK, yeterli miktarda yedek ti-short ve çorap bulundurmanız tavsiye edilir.
 • Kıyafet seçiminde rahat bir eşorfman yada kargo pantolon tarzında geniş ve rahat tarzlar kullanmalısınız. Kısa kapri, şort ve dar pantolonlar tercih etmeyiniz.
 • Yanınızda yürüyüş esnasında içecek suyunuzu ve size enerji verecek besinler bulundurunuz.
 • Eşyalarınızı rahat taşımanız açısından omzunuza rahatsızlık vermeyecek çift askılı sırt çantaları tercih ediniz.
 • Yürüyüş sırasında parfüm kullanmayınız. Kullanacaksanız Roll-on tercih ediniz.
 • Yürüyüş esnasında mutlaka size rehberlik edecek olan ekibimizin talimatlarına uyunuz ve grup halinde hareket edeceğimizi unutmayınız. Kendinizi ve diğer katılımcıları tehlikeye düşürecek ve rahatsız edecek hareketlerden kaçınınız.
 • Doğada erimeyecek ve doğadaki hayvanlar tarafından tüketilemeyecek çöplerinizi yanınızda bulundurduğunuz çöp poşetleri ile taşıyarak bulduğunuz ilk çöp kovasına atınız. Doğa dostu olduğunuzu unutmayınız.
 • Yürüyüş esnasında sigara içmeyiniz. Yaktığınız ateşi mutlaka söndürünüz.
 •  Rahatsız olduğunuz konuları ekibimize bildiriniz.