Siz Bu Kilolara Bakmayın Aslında Ben Acayip Hareketli Birisiyim ( Ramazan ALTUNÖZ )

Siz evin balkonu gibi önüme asılı duran göbeğe bakmayın! Ben varya aslında acayip hareketli bir insanım! Fakat bu kilolar bunca harekete bunca yürüyüşe bunca sportmenliğe rağmen nasıl oluyor bir türlü anlamıyorum! Sanki başka biri hergün birkaç kilo daha yapıştırıp gidiyor göbeğime! Oysa ben herkes uyurken yatak odasından ta mutfağa kadar yürüyorum. Sonra bir el hareketiyle buzdolabını açıyorum. Sonra eğiliyorum ve dolapta ne var yok hepsini öyle bir güzel süzüyorum. Gözüme kestirdiklerimi önce arkamdan kimse gelmiş mi ortalıkta kimse varmı baktıktan sonra çevik bir el hareketiyle hop ağzıma atıyorum. Atar atmaz çiğnemeye başlıyorum. Bir insanın yemek yeme düşüncesi, yemek yeme girişimi, yemek yeme eylemi, bunu sindirmesi ve dışarı atması sırasında insan vücudunun ne kadar hareket ve eylem yaptığını gördünüz mü? Allah sizi inandırsın neredeyse aldığım kalorinin iki katını harcıyorum ağzıma bir lokma atmak için!

Tabiki sadece kaçamak atıştırma hareketleri değil normal yemek zamanlarındada yaptığım hareketlerin ve harcadığım enerjinin haddi hesabı yok! Mesela öğlen yemeği için önce acıktığımı hissetmem gerekiyor sonra ne yemem ve nerede yemem gerektğini düşünüyorum. Sonra telefona sarılıyorum menüleri araştırıyorum ve birisine zarzor karar veriyorum. Odadan çıkyorum ta otoparka kadar yürüyorum. İçi pazaryerini andıran çantamda arabanın anahtarlarını arıyorum , elim yaklaşık bir dakika kadar çantanın içinde geziyor ancak anahtarı buluyorum. Sonra tak varmışım yemek yerine  fakat önce bir park yeri bulmam lazım sonra yemekhane veya lokantaya geçmem gerek! Sonra bir garson çağırıyorum sipariş veriyorum. İşte bunların hepsi enerji kaybı değil mi? Bunlar için kalori gerekmiyor mu? Hele yemek yerken o kaşığı çatalı kaç defa tabaktan ağzıma doğru kaldır indir yapıyorum! Birde su içmek için bardak tut kaldır, et kesmek için bıçak kullan, peçeteyle yüzünü sil! Soruyorum size az buz hareketler mi bunlar?

Yemek fasılları bir yana elbislerimi değiştirirken kaç hareket yapıyorum, dolabı aç elbise beğen ütülü değilse ütüle, üstündekini çıkar yenisini giy! Bunun dışında tuvalete gitmek için yürüyorum oradada eğil kalk ıkın kültür fizik hareketleri yapıyorumi! Hele aynanın karşısında süslenirken yok ruj, yok fırça yok, sürme çek sonra saçını tara topla şekil ver derken kaç ince iş yapıyorum, ne kadar çok enerji kaybediyorum hiç düşündünüz mü? Bana göre yaşamın kendisi başlı başına bir eylem, bir hareket düzeni! İnsan gülerken ağlaken konuşurken hatta uyurken bile vücudu hareket ediyor! Hiç dumadan hareket ettiğim halde bu kilolar, bu göbek nerden çıktı anlamıyorum! Bu işte yanlışlık mı var yoksa! Benim yapım mı öyle acaba? Ne yersem ne içersem fazlasıyla mı yarıyor ne!