Nasılsın? Rutin Görevim Olan Yaşama Durumundayım! ( Ramazan ALTUNÖZ )

Nasılsın?

Nasıl olayım bildiğin gibi?

Nasıl yani?

Bildiğin gibi rutin dedik ya!

Anlamadım iyi misin kötü müsün kötürüm müsün altı üstü nasılsın dedik!

Yaşama görevimi yerine getiriyorum! Yeme, içme sıçma görevlerimide ihmal etmiyorum! Canım istediğinde veya canım sıkıldığında kalabalıkta yürüyen, koşuşturan, çalışan, bazen yaşama akan bazende yaşamda akan birey figürü oluyorum! Nasıl tatmin oldunmu şimdi?

Arkadaşım neyin var iyi misin sen? İnsan iyi olur hayattta hiç görmediğin ama isimlerini ağzından bir türlü düşürmediği melekler gibi! Kötü olur çarpmasından dürtmesinden korktuğu ama bugüne kadar kimseye bir parmak dahi atmamış, ters bile bakmamış şeytan gibi!

Ohooooo Ammada uzattın arkadaş! Ammada meraklısın ammada yapışkansın? Kötü olsam iyileştirecekmisin, hasta olsam geçmiş olsun demekle geçecek mi, acı çekiyorsam eğlenceni, mutluluğunu bırakıpta benim acımı benden alacak mısın paylaşacak mısın? Aşkımı, işimi kaybetmişsem bana yeni bir iş yeni bir aşk bulacak mısın? Bütçem çökmüşse IMF yardımı yapacaksın, malını mülkünü bana hibe mi edeceksin? Asıl ben senin derdini anlamadım?

Bir nasılsını nerden nereye çektin! Lastikten bile daha çok esnettin! Hatta kopardın aldın attın duvardan duvara çarptın! Olmadı yine böldün sonra yine toplayıp çıkardın! Şizofren misin sen, filozof mu, çatlak mı, asosyal misin be arkadaşım? Normal bir soruya normal bir cevap veremez miydin?

Hacı senin işin gücün yok mu? Söylediklerinin hepsi benim, sense hiçbirisin desem amuda mı kalkacan! Dünyayı ters yüz mü edecen? Kader kendi bir şey yapamıyor diye benim nasıl olduğumu öğrenmek için seni kiralık mı tuttu? Hani şu kararlılığını, merakını ve inatçılığını bilime adasan diyorum ilim adamı olur icatlar yapardın! Hani  o zaman vatana millete ve insanlığa bir zerrede olsa bir katkın olurdu! İçin soğuyacaksa yinede söyleyeyim ne iyiyim ne kötü, orta şeker babında kendi dümenimi otomatik rutin pilota bağlamış bir adamım hayat denen deryada!

Özellikle mi yapıyorsun bunu? Yoksa farklı dillerden mi konuşuyoruz? aynı zamanlarda yaşamıyormuyuz? niye o kadar derin düşünüyorsun? Olayı niye bu kadar uzağa götürüyorsun? sadece basit bir soru nasılsın?

Peki tamam çatlama! Ben varya aynen ülkem gibiyim, yurdumun iflah olmaz her şeyden memnuniyetsiz ama her seçim günü birden bire en az %50 memnun kesilen yurdum seçmeni gibiyim! Seçtiği insanlardan enfazla birgün sonra zam kazığı yiyeceğini bildiği halde yinede seçen vatandaş gibiyim! Demokrasiden sadece seçim günü sandığa gidip oy kullanmayı anlayan sonrasında hiç bir hak talebinde bulunmayan ve hakkına sahip çıkmayan sadece kendisine sunulanla yetinen vatandaş gibiyim! Nasıl iyimiyim sence yoksa kötü müyüm?