Zaman Maymunu İnsana Teknolojide İnsanı Sadece Maymuna Değil Acayip Havyanlara Evirip Çevirdi ( Ramazan ALTUNÖZ )

İnsanın beyni azıcık çalışmaya başladığından beri soysopla alakalı bir kurcalamadır, bir karıştırmacadır gidiyor. İnsan nasıl dünyaya geldi? Sorusu her kesimde farklı cevaplar buluyor! Kimi utangaç ana-babaya göre kazlar getirdi, kimi aşmış ve kopmuşa göre uzaylılar bu dünyaya tohum attı,  kimi çok araştırıp karıştırana göre maymundan türedik, kimisi de allah yarattı diyor! Baktık her biri ayrı telden çalıyor bari bir akort edelimde cırtlak seslerden kafamız şişmesin dedik. Bilim tarihine göre Evrim teorisi en güçlü  ihtimal olup yani insan maymundan türemiştir! Kimiside Yok efendim biz bun kabul etmiyoruz biz Ademle Havvadan türedik onları tanrı yarattı diyor! Eyvallah ikisine de saygılıyızda şöyle bir soru sorsak ayıp mı kaçar? Allah önce maymunu yaratıp sonra onu insana evrimleştiremez mi? Ha uzayda ha dünyada ne fark eder? Dünya da uzayın bir parçası değil mi? O zaman tohumlar nerde nasıl atıldı ne farkeder? Orayı bulupta bütün insanların ortak kutsal(hac) alanı mı ilan edeceksiniz? yeni bir rant kapısı mı açacaksınız?

Neyse biz temel doğru olarak bilimsellikten yola  çıkarak başlığımızı zaten atmıştık. Ve bilim tarihine göre zaman ve koşullar maymunu insana terfi ettirmiştir. Bu inanç taki 15-20 yıl öncesine kadar sürdü! Ne zamanki teknoloji iyicene gelişip toplumları zehirli bir sarmaşık gibi sardı o zaman işler tersine dönmeye başladı! Çünkü medya bize birçok insanın evrimini henüz tamamlayamadığını ve insanın maymuna yeniden dönüştüğünü gösterdi. Hatta siber teknolojinin insanı sadece maymuna değil daha bir çok hayvana doğru evirip çevirdiğini görüyoruz! Şimdi sizlere sürekli PC, TV veya cep telefonu başında olan insanların geçirmekte olduğu evrimden birkaç tanesini örneklendirelim.

İnsanlar sürekli monitör veya tv’ye baktıklarından başın hareket kabiliyeti zayıflayacak. Yani oynar başlıklı özelliğini kaybedecek. Özellikle boynun işlevleri çok zayıflayacak. İnsanın sürekli aynı nesneye bakma hastalığı üzerine insanın atlarla ve öküzlerle bir genetik akrabalığı olup olmadığı en gözde araştırma konularından biri haline gelecek! At gözlüğü takmak veya öküzün trene baktığı gibi bakmak deyimlerine insanın monitöre veya televizyona baktığı gibi bakma deyimi türeyecek! Ayrıca bundan böyle insanlar birbirine yan yan bakamayacak! İnsan nereye bakmak isterse sadece yüzünü değil bütün bedenini o tarafa çevirmek zorunda kalacak. Böylelikle gereksiz dayılanmalar efelenmeler ve kavgaların bir kısmı otomatikmen ortadan kalkmış olacak. Bu da işin hayırlı kısmı. Fakat insan gittikçe robotik bir özellik kazanmaya başlayacak.

insanın mouse ve klavye tuşlarına aşırı derecede tıklaya tıklaya parmak uzunluğu ve işlevlerinde bazı görev değişimleri olacak. Mesela işaret parmağı ve başparmak orta parmaktan daha çok uzayıp dalyan gibi boy alacağından yüzük ve serçe parmakları cüceye dönecek! Parmakların görüntüsü profilden daha çok dalton kardeşlere bezeyecek! İnsanlar birbirlerine orta parmakla değil işaret veya baş parmakla hareket çekecek! Ve bu parmaklar daha çok tuşa uzandıkça pinokyonun burnu gibi uzayacak! Diğer bir ihtimal tuşa doğru uzayıp tuşa çarpıp geri döndüğünden bu parmaklar darbeli matkap özelliğide kazanabilir! Artık kim neyi oymak istiyorsa matkaba elektriğe gerek kalmadan direkt parmaklarıyla oyacak!

Hayatı internette oyun oynamak sanan aynı şekilde tanışmak, sohbet etmek, bir şey paylaşmak veya gezmek denildiğinde  internet dışında başka bir alem tanımayan insanlar türedi zaten! Zorunlu ihtiyaçları dışında PC başından ayrılmayan veya bu ihtiyaçlarını pc başında gidermeye çalışan insanlar da türedi. Bir nevi pc başında yiyip, içip, sıçan sıçanlar oluştu. Ve lağım  şebekesi niyetine internet şebekesiyle kendilerine ait sanal bir getto oluşturdular. Sanal alemi gerçek, gerçek alemi sanal algıladığından dışarıya çıktığında sudan çıkmış balığa dönen veya güneşe çıkan yarasa gibi afallayan insanlar gitgide artıyor. Bundan böyle insan kokusunun, toprak kokusunun, bir çiçek kokusunun ne olduğunu bilmeyen veya unutan insan tipleriyle karşı karşıya geleceğiz. Bir şey bilmeyen, bir şey öğrenmeye gerek duymayan, her şeyi hazır bulup tüketen asalak insan tipi teknolojinin evrime en büyük kazıklarından biri olarak tarihe geçiyor! Zaman maymunu insana çevirirken teknoloji insanı tekrar sadece maymuna değil! Bukalemuna, sıçana , öküze, parazite ve daha birçok şeye çevirdi……